PMH0805-601
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PMH0805-601
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0805 1LN
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Max DC Current :
2A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Frequency :
100MHz
Tolerance :
25%
Base Part Number :
PMH0805
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Test Frequency :
100MHz
Current Rating (Max) :
1A
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Termination :
SMD/SMT
Material :
Ferrite
Series :
PMH
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) (Max) :
200mOhm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Shielding :
Unshielded
ECCN Code :
EAR99
Number of Lines :
1
Height :
889μm
Length :
2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Impedance @ Frequency :
600Ohm @ 100MHz
Impedance :
600Ohm
Rated Current :
1A
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Free :
Contains Lead
Weight :
5.499807mg
Mount :
Surface Mount
Construction :
Multilayer Chip
Datasheets
PMH0805-601
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN