PMC01C024
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PMC01C024
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Description
RELAY TIME DELAY 100HRS 8A 250V
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Time Delay Relays
Delay Time :
0.1 Sec ~ 100 Hrs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
8 Weeks
Function :
Programmable (Multi-Function)
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)
Series :
PMC01
Timing Adjustment Method :
Screwdriver Slot
Mounting Type :
Socketable
Contact Rating @ Voltage :
8A @ 250VAC
Circuit :
SPDT (1 Form C)
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Relay Type :
Mechanical Relay
Voltage - Supply :
24VAC