PM61300-4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM61300-4
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TRANSFORMER CCFL INVERT 13V SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Specialty Transformers
Series :
PM61300
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Length :
19.5mm
Max DC Current :
70mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature (Max) :
75°C
Output Voltage :
1.3kV
Packing Method :
Bulk
Physical Dimension :
L19.5XB16.5XH7.1 (mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
16.5mm
Additional Feature :
HEIGHT DIMENSION INCLUDES TERMINAL ALSO, TURNS RATIO: 100:1
Shielding :
Unshielded
Frequency :
60kHz
Published :
Size / Dimension :
0.650Lx0.768W 16.50mmx19.50mm
Mount :
Surface Mount
Inductance :
20μH
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.280 7.10mm
Transformer Type :
INVERTER TRANSFORMER
DC Resistance (DCR) :
1.88Ohm
Input Voltage (Max) :
13V
Power Rating :
6W