PM53-BCW10.0
Mfr.Part #
PM53-BCW10.0
Manufacturer
Bivar, Inc.
Description
PNL MNT GREEN, RED W/WIRE 10"
Manufacturer :
Bivar, Inc.
Product Category :
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Lamp Color :
Green, Red
Wavelength - Peak :
568nm Green 625nm Red
Termination Style :
Wire Leads - 10 (254.00mm)
Voltage :
2.1V Green 2V Red
Lens Style :
Round with Domed Top
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Luminous Intensity :
35 mcd
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Millicandela Rating :
35mcd Green, 35mcd Red
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Panel Cutout Shape :
Round
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Current :
30mA Green 30mA Red
Lens Transparency :
Diffused
Panel Cutout Dimensions :
0.25 (6.35mm)
Illumination Color :
Green, Red
Viewing Angle :
40°
Series :
PM53
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination :
Wire Leads
Lens Color :
White
Type :
LED
Datasheets
PM53-BCW10.0
Introducing Bivar, Inc. PM53-BCW10.0 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:2.1V Green 2V Red, Type:LED, PM53-BCW10.0 pinout, PM53-BCW10.0 datasheet PDF, PM53-BCW10.0 amp .Beyond Bivar, Inc. PM53-BCW10.0 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.