PM5175.562NLT
Mfr.Part #
PM5175.562NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5.6UH 7.2A 24.2MOHM SM
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Termination Style :
SMD/SMT
Pulse
Type :
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Qualification :
AEC-Q200
Test Frequency :
100 kHz
Ratings :
AEC-Q200
Width :
5.3 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency - Self Resonant :
Tolerance :
±20%
Shielding :
Unshielded
Package / Case :
Nonstandard
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
0.197 (5.00mm)
Q @ Freq :
Packaging :
Reel
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Product :
Power Inductors
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Application :
High Current
Series :
PM5175.XXXNLT
Features :
Size / Dimension :
0.217Lx0.209W 5.50mmx5.30mm
Height :
4.8 mm
Material - Core :
Termination :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
5.6μH
Product Type :
Fixed Inductors
Factory Lead Time :
18 Weeks
Product Category :
Power Inductors - SMD
Current - Saturation (Isat) :
7.2A
Current Rating (Amps) :
7.2A
Saturation Current :
7.2 A
DC Resistance (DCR) :
24.2mOhm Max
Length :
5.5 mm
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
PM5175.562NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD