PM4546.121NLT
Mfr.Part #
PM4546.121NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
INDMOLDED POWDER4.7X4.31X1.2 MAX
Manufacturer :
Pulse Electronics
Frequency - Self Resonant :
Supplier Device Package :
Type :
Molded
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Shielding :
Shielded
Product Status :
Active
Material - Core :
Inductance :
120 nH
Pulse
Current - Saturation (Isat) :
23A
Ratings :
AEC-Q200
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±30%
Features :
Product :
Power Inductors
Packaging :
Reel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
10.5 A
DC Resistance (DCR) :
6.2mOhm Max
Series :
PM4546.XXXNLT
Product Category :
Power Inductors - SMD
Size / Dimension :
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Datasheets
PM4546.121NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD