PM43-1R8M-RC
Mfr.Part #
PM43-1R8M-RC
Description
FIXED IND 1.8UH 2.91A 42MOHM SMD
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Nonstandard
Number of Pins :
DC Resistance (DCR) :
42mOhm Max
Test Frequency :
1kHz
Current Rating :
2.91A
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
PM43
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height :
3.2mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
Surface Mount
Depth :
4.3mm
Tape and Reel (TR)
Inductance Tolerance :
20%
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Inductance :
1.8μH
Frequency - Self Resonant :
90MHz
Q @ Freq :
28 @ 7.96MHz
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Shielding :
No
Current - Saturation :
4.4A
Max DC Current :
2.91A
Datasheets
PM43-1R8M-RC
Bourns, Inc. PM43-1R8M-RC
PM43-1R8M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD