PM2247.822NLT
Mfr.Part #
PM2247.822NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 8.2UH 25A 7.2MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Pulse
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Product Status :
Active
Series :
PM2247.XXXNLT
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Style :
PCB Mount
Length :
16.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.394 (10.00mm)
Inductance :
8.2μH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
Nonstandard
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Application :
High Current
Current - Saturation :
28A
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Package :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
100 kHz
Saturation Current :
28 A
Width :
15.5 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
DC Resistance (DCR) :
7.2mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Type :
Molded
Material - Core :
Product Type :
Fixed Inductors
Product Category :
Power Inductors - SMD
Brand :
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±20%
Height :
9.7 mm
Product :
Power Inductors
Termination :
Standard
Current - Saturation (Isat) :
28A
Supplier Device Package :
Qualification :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount
Q @ Freq :
Features :
Current Rating (Amps) :
25A
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Reel
Size / Dimension :
0.650Lx0.610W 16.50mmx15.50mm
Datasheets
PM2247.822NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD