PM2203.801NLT
Mfr.Part #
PM2203.801NLT
Description
FIXED IND 800NH 13.1A 5.65 MOHM
Current - Saturation (Isat) :
20A
Current - Saturation :
20A
Series :
PM2203.XXXNLT
Failure Rate :
Not Required
Nonstandard
Product Height (mm) :
3.1(mm)
Tolerance :
±20%
Height :
3.1 mm
DC Resistance (DCR) :
5.65mOhm Max
Current Rating (Amps) :
13.1A
Inductors, Chokes and Coils
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Number of Terminals :
2
Product Category :
Power Inductors - SMD
DC Current :
13100(mA)
Material - Core :
Saturation Current :
20 A
Product Depth (mm) :
5.5(mm)
Product Length (mm) :
5.7(mm)
Length :
5.7 mm
Type :
Power
Size / Dimension :
0.217Lx0.209W 5.50mmx5.30mm
DC Resistance :
0.00565(ohm)
Features :
RoHS :
Details
Application :
High Current
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
Width :
5.5 mm
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Ratings :
AEC-Q200
Test Frequency :
0.1(MHz)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Inductance :
800nH
Military Standard :
Not Required
Mounting Type :
Surface Mount
Technology :
Wirewound
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Rad Hardened :
No
Tolerance (+ or -) :
20%
Datasheets
PM2203.801NLT
Pulse Electronics PM2203.801NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD