PM2202.161NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM2202.161NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 160NH 18.8A 4.6MOHM SM
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Height :
2.1 mm
Inductance :
160nH
Product :
Power Inductors
Current Rating (Amps) :
18.8A
Product Type :
Fixed Inductors
Ratings :
AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
Power Inductors - SMD
Core Type :
Molded
Frequency - Self Resonant :
Current - Saturation :
30A
Pulse
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
30A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.083 (2.10mm)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.217Lx0.209W 5.50mmx5.30mm
Features :
Core Material :
Composite
Operating Temperature :
-55°C~155°C
DC Resistance (DCR) :
4.6mOhm Max
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package / Case :
Nonstandard
Material - Core :
Supplier Device Package :
SMD
Width :
5.5 mm
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Series :
PM2202.XXXNLT
Length :
5.7 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Q @ Freq :
Saturation Current :
27 A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
Unshielded
Application :
High Current
Type :
Molded
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PM2202.161NLT
Pulse Electronics PM2202.161NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD