PLTT0805Z7151AGT5
Mfr.Part #
PLTT0805Z7151AGT5
Description
RES SMD 7.15KOHM 0.05% 1/4W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Resistance :
7.15kOhm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.05%
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~215°C
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Datasheets
PLTT0805Z7151AGT5
Vishay PLTT0805Z7151AGT5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLTT Series, Thin Film, 7.15kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.05%, -55°C~215°C