PLT0805Z8981LBTS
Mfr.Part #
PLT0805Z8981LBTS
Description
RES SMD 8.98KOHM 0.01% 1/4W 0805
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Resistance :
8.98kOhm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Tolerance :
±0.01%
Additional Feature :
FALME PROOF
Max Power Dissipation :
250mW
Working Voltage :
100V
Datasheets
PLT0805Z8981LBTS
Vishay PLT0805Z8981LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 8.98kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C