PLT0805Z6981LBTS
Mfr.Part #
PLT0805Z6981LBTS
Description
RES SMD 6.98KOHM 0.01% 1/4W 0805
Resistance :
6.98kOhm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Tolerance :
±0.01%
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Working Voltage :
100V
Datasheets
PLT0805Z6981LBTS
Vishay PLT0805Z6981LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 6.98kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C