PLT0805Z6901LBTS
Mfr.Part #
PLT0805Z6901LBTS
Description
RES SMD 6.9K OHM 0.01% 1/4W 0805
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Tolerance :
±0.01%
Resistance :
6.9kOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
250mW
Working Voltage :
100V
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Datasheets
PLT0805Z6901LBTS
Vishay PLT0805Z6901LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 6.9kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C