PLT0805Z6900LBTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLT0805Z6900LBTS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 690 OHM 0.01% 1/4W 0805
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Working Voltage :
100V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Resistance :
690Ohm
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Series :
PLT
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
ECCN Code :
EAR99
Published :
Height :
838.2μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.01%
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
PLT0805Z6900LBTS
Vishay PLT0805Z6900LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 690Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C