PLT0805Z5901LBTS
Mfr.Part #
PLT0805Z5901LBTS
Description
RES SMD 5.9K OHM 0.01% 1/4W 0805
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Tolerance :
±0.01%
Number of Terminations :
2
Height :
838.2μm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
yes
JESD-609 Code :
e0
Published :
Resistance :
5.9kOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
100V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
No
Datasheets
PLT0805Z5901LBTS
Vishay PLT0805Z5901LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 5.9kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C