PLT0805Z5490LBTS
Mfr.Part #
PLT0805Z5490LBTS
Description
RES SMD 549 OHM 0.01% 1/4W 0805
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Additional Feature :
FALME PROOF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
838.2μm
Resistance :
549Ohm
No
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±0.01%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Max Power Dissipation :
250mW
Working Voltage :
100V
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Datasheets
PLT0805Z5490LBTS
Vishay PLT0805Z5490LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 549Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C