PLT0805Z4480LBTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLT0805Z4480LBTS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 448 OHM 0.01% 1/4W 0805
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.01%
Resistance :
448Ohm
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Pbfree Code :
No
Working Voltage :
100V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e0
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
838.2μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
PLT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Max Power Dissipation :
250mW
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Composition :
Thin Film
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
PLT0805Z4480LBTS
Vishay PLT0805Z4480LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 448Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C