PLT0805Z4222LBTS
- Mfr.Part #
- PLT0805Z4222LBTS
- Manufacturer
- Vishay
- Package / Case
- 0805 (2012 Metric)
- Datasheet
- Download
- Description
- RES SMD 42.2KOHM 0.01% 1/4W 0805
- Manufacturer :
- Vishay
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Feature :
- Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
- Surface Mount :
- yes
- Size / Dimension :
- 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
- Height Seated (Max) :
- 0.033 0.84mm
- Working Voltage :
- 100V
- Power (Watts) :
- 0.25W 1/4W
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Reach Compliance Code :
- Unknown
- Temperature Coefficient :
- ±5ppm/°C
- Packing Method :
- TR
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Terminal Finish :
- Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
- Construction :
- RECTANGULAR
- Additional Feature :
- FLAME PROOF, PRECISION
- Resistor Type :
- FIXED RESISTOR
- Pbfree Code :
- No
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Published :
- 2016
- Operating Temperature :
- -55°C~125°C
- Series :
- PLT
- Composition :
- Thin Film
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- Number of Terminations :
- 2
- ECCN Code :
- EAR99
- JESD-609 Code :
- e0
- Resistance :
- 42.2kOhm
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Tolerance :
- ±0.01%
- Datasheets
- PLT0805Z4222LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 42.2kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C