PLT0805Z4021LBTS
Mfr.Part #
PLT0805Z4021LBTS
Description
RES SMD 4.02KOHM 0.01% 1/4W 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Resistance :
4.02kOhm
Tolerance :
±0.01%
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Working Voltage :
100V
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
838.2μm
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Datasheets
PLT0805Z4021LBTS
Vishay PLT0805Z4021LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 4.02kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C