PLT0805Z3011LBTS
Mfr.Part #
PLT0805Z3011LBTS
Description
RES SMD 3.01KOHM 0.01% 1/4W 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Working Voltage :
100V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Tape and Reel (TR)
Height :
838.2μm
Thin Film
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Tolerance :
±0.01%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Resistance :
3.01kOhm
Datasheets
PLT0805Z3011LBTS
Vishay PLT0805Z3011LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 3.01kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C