PLT0805Z2980LBTS
Mfr.Part #
PLT0805Z2980LBTS
Description
RES SMD 298 OHM 0.01% 1/4W 0805
Surface Mount
Height :
838.2μm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.01%
JESD-609 Code :
e0
Resistance :
298Ohm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Working Voltage :
100V
Datasheets
PLT0805Z2980LBTS
Vishay PLT0805Z2980LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 298Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C