PLT0805Z2640LBTS
Mfr.Part #
PLT0805Z2640LBTS
Description
RES SMD 264 OHM 0.01% 1/4W 0805
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
100V
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Height :
838.2μm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
JESD-609 Code :
e0
Resistance :
264Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Additional Feature :
FALME PROOF
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±0.01%
Datasheets
PLT0805Z2640LBTS
Vishay PLT0805Z2640LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 264Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C