PLT0805Z2001AST5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLT0805Z2001AST5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/4W 0805
Stock
97
In Stock :
97
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Case Code (Metric) :
2012
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thin Film
Resistance :
2kOhm
Tolerance :
±0.05%
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e1
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Surface Mount :
yes
Power Rating :
250mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
100V
Max Power Dissipation :
250mW
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
0805
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
838.2μm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
PLT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
PLT0805Z2001AST5
Vishay PLT0805Z2001AST5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 2kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.05%, -55°C~125°C