PLT0805Z1781LBTS
Mfr.Part #
PLT0805Z1781LBTS
Description
RES SMD 1.78KOHM 0.01% 1/4W 0805
Working Voltage :
100V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Tolerance :
±0.01%
Resistance :
1.78kOhm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PLT0805Z1781LBTS
Vishay PLT0805Z1781LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 1.78kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C