PLT0805Z1761LBTS
Mfr.Part #
PLT0805Z1761LBTS
Description
RES SMD 1.76KOHM 0.01% 1/4W 0805
Working Voltage :
100V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Tolerance :
±0.01%
Resistance :
1.76kOhm
Datasheets
PLT0805Z1761LBTS
Vishay PLT0805Z1761LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 1.76kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C