PLT0805Z1062LBTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLT0805Z1062LBTS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10.6KOHM 0.01% 1/4W 0805
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
100V
Tolerance :
±0.01%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
838.2μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packing Method :
TR
Series :
PLT
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
10.6kOhm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
250mW