PLT0603Z3240LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z3240LBTS
Description
RES SMD 324 OHM 0.01% 0.15W 0603
Resistance :
324Ohm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Power (Watts) :
0.15W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Max Power Dissipation :
150mW
Working Voltage :
75V
2
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Tolerance :
±0.01%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
PLT0603Z3240LBTS
Vishay PLT0603Z3240LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 324Ohm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C