PLT0603Z3160LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z3160LBTS
Description
RES SMD 316 OHM 0.01% 0.15W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Published :
Length :
1.6256mm
Max Power Dissipation :
150mW
Series :
PLT
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.15W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.01%
1 (Unlimited)
Width :
812.8μm
Resistance :
316Ohms
Datasheets
PLT0603Z3160LBTS
Vishay PLT0603Z3160LBTS
PLT Series, Thin Film, 316Ohms, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C