PLT0603Z3120LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z3120LBTS
Description
RES SMD 312 OHM 0.01% 0.15W 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
yes
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Max Power Dissipation :
150mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Resistance :
312Ohm
Additional Feature :
FALME PROOF
Pbfree Code :
No
Power (Watts) :
0.15W
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.01%
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
PLT0603Z3120LBTS
Vishay PLT0603Z3120LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 312Ohm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C