PLT0603Z2002AST5
Mfr.Part #
PLT0603Z2002AST5
Description
RES SMD 20K OHM 0.05% 0.15W 0603
Stock
466
In Stock :
466
TR
Case Code (Imperial) :
0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Additional Feature :
FALME PROOF
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Max Power Dissipation :
150mW
Case Code (Metric) :
1608
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Tolerance :
±0.05%
Power (Watts) :
0.15W
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistance :
20kohm
JESD-609 Code :
e1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
150mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
26 Weeks
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Height :
508μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
75V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
PLT0603Z2002AST5
Vishay PLT0603Z2002AST5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 20kOhm, 0.15W, ±0.05%, -55°C~125°C