PLT0603Z1981LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z1981LBTS
Description
RES SMD 1.98K OHM 0.15W 0603
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Working Voltage :
75V
Max Power Dissipation :
150mW
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Tolerance :
±0.01%
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.15W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
1.98kOhm
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W