PLT0603Z1672LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z1672LBTS
Description
RES SMD 16.7K OHM 0.15W 0603
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Power (Watts) :
0.15W
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.01%
Resistance :
16.7kOhm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Working Voltage :
75V
Datasheets
PLT0603Z1672LBTS
Vishay PLT0603Z1672LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 16.7kOhm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C