PLT0603Z1561LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z1561LBTS
Description
RES SMD 1.56K OHM 0.15W 0603
Tolerance :
±0.01%
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
0603 (1608 Metric)
Height :
508μm
Additional Feature :
FALME PROOF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Working Voltage :
75V
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Packaging :
Strip
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Power (Watts) :
0.15W
Resistance :
1.56kOhm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Published :
Max Power Dissipation :
150mW
Datasheets
PLT0603Z1561LBTS
Vishay PLT0603Z1561LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 1.56kOhm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C