PLT0603Z1501LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z1501LBTS
Description
RES SMD 1.5KOHM 0.01% 0.15W 0603
Power (Watts) :
0.15W
Tolerance :
±0.01%
Max Power Dissipation :
150mW
Working Voltage :
75V
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Resistance :
1.5kOhm
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
EAR99
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm