PLM-40-700
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLM-40-700
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRVR CC AC/DC 29-57V 700MA
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Voltage - Input (Max) :
295VAC
Max Supply Current :
500mA
Number of Functions :
1
Current - Output 1 :
700mA
Mount :
Panel, Screw
Max Input Current :
500mA
Voltage - Output 1 :
57V
Height :
24mm
Voltage - Isolation :
3.75kV
Ratings :
IP30
Voltage - Rated :
417V
Number of Pins :
4
Max Output Power :
38W
Type :
Constant Current
Efficiency :
87%
Mounting Type :
Chassis Mount
Feature :
OTP, SCP
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Topology :
AC DC Converter
Number of Outputs :
1
Size / Dimension :
6.89Lx1.65W x 0.94 H 175.0mmx42.0mmx24.0mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Output :
29V~57V
Voltage - Input (Min) :
110VAC
Output Power :
38.5W
Input Voltage-Nom :
115V
Number of Terminations :
4
Output Current :
700mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Terminal Block
Operating Temperature :
-30°C~40°C
Power (Watts) :
39W
Series :
PLM-40 (40W)