PLED96W-054
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLED96W-054
Manufacturer
Thomas Research Products
Description
LED DRIVER CV AC/DC 54V 1.75A
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
Feature :
OCP, OVP, SCP
Mount :
Chassis Mount
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Max Output Current :
1.75A
Mounting Type :
Chassis Mount
Weight :
1.4lbs 635g
Operating Temperature :
-30°C~65°C
Number of Outputs :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Topology :
AC DC Converter
Approval Agency :
CE, cULus
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Termination Style :
Wire Leads
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Output :
54V
Efficiency :
91%
Size / Dimension :
5.98Lx2.31W x 1.46 H 152.0mmx58.8mmx37.0mm
Height :
37.338mm
Max Power Dissipation :
96W
Series :
PLED96W
Ratings :
IP66, NEMA 6
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Constant Voltage
Termination :
Wire Leads
Power (Watts) :
96W
Datasheets
PLED96W-054
Thomas Research Products PLED96W-054
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR