PLED96W-048
Mfr.Part #
PLED96W-048
Description
LED DRIVER CV AC/DC 48V 2A
Max Output Current :
2A
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Power (Watts) :
96W
Operating Temperature :
-30°C~65°C
Topology :
AC DC Converter
Current - Output (Max) :
2A
Max Power Dissipation :
96W
Efficiency :
90%
Size / Dimension :
5.98Lx2.31W x 1.46 H 152.0mmx58.8mmx37.0mm
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Termination Style :
Wire Leads
Max Operating Temperature :
65°C
Approval Agency :
CE, cULus
Ratings :
IP66, NEMA 6
Number of Outputs :
1
Height :
37.338mm
Width :
58.928mm
Min Operating Temperature :
-30°C
Voltage - Output :
48V
Type :
Constant Voltage
Termination :
Wire Leads
Series :
PLED96W
Feature :
OCP, OVP, SCP
Length :
150.114mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
PLED96W-048
Thomas Research Products PLED96W-048
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR