PLED96W-034-C2800-D
Mfr.Part #
PLED96W-034-C2800-D
Description
LED DRIVER CC AC/DC 12-34V 2.8A
Stock
125
In Stock :
125
Voltage - Output :
12V~34V
Size / Dimension :
5.98Lx2.31W x 1.46 H 152.0mmx58.8mmx37.0mm
Dimming :
Analog
Termination :
Wire Leads
Operating Temperature :
-30°C~65°C
Power (Watts) :
96W
Termination Style :
Approval Agency :
CE, cULus
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
PLED96W
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Power Dissipation :
96W
Height :
37.338mm
Max Output Current :
2.8A
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Efficiency :
89%
Thomas Research Products PLED96W-034-C2800-D
Description:
Thomas Research Products PLED96W-034-C2800-D is a constant current LED driver with a wide input voltage range of 12-34V and a maximum output current of 2.8A. It is designed to provide a reliable and efficient power source for LED lighting applications.
Features:
• Wide input voltage range of 12-34V
• Maximum output current of 2.8A
• Constant current output
• High efficiency
• Over-temperature protection
• Short-circuit protection
• Over-voltage protection
• Under-voltage protection
• Over-load protection
• RoHS compliant
Applications:
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR