PLED96W-018
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLED96W-018
Manufacturer
Thomas Research Products
Description
LED DRIVER CV AC/DC 18V 5.35A
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Termination :
Wire Leads
Height :
37.338mm
Max Output Current :
5.35A
Feature :
OCP, OVP, SCP
Operating Temperature :
-30°C~65°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Type :
Constant Voltage
Termination Style :
Wire Leads
Mount :
Chassis Mount
Power (Watts) :
96W
Series :
PLED96W
Topology :
AC DC Converter
Approval Agency :
CE, cULus
Ratings :
IP66, NEMA 6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Output :
18V
Efficiency :
86%
Weight :
1.4lbs 635g
Max Power Dissipation :
96W
Number of Outputs :
1
Size / Dimension :
5.98Lx2.31W x 1.46 H 152.0mmx58.8mmx37.0mm
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Datasheets
PLED96W-018
Thomas Research Products PLED96W-018
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR