PLED75W-042-C1790
Mfr.Part #
PLED75W-042-C1790
Description
LED DRIVER CC AC/DC 14-42V 1.79A
Wire Leads
Current - Output (Max) :
1.79A
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Operating Temperature :
-30°C~65°C
Max Output Current :
1.79A
Wire Leads
Max Operating Temperature :
65°C
Max Power Dissipation :
75W
Type :
Constant Current
14 Weeks
Length :
127mm
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Approval Agency :
CE, cULus
Width :
58.928mm
Power (Watts) :
75W
Size / Dimension :
5.00Lx2.32W x 1.47 H 140.2mmx58.9mmx37.3mm
Min Operating Temperature :
-30°C
Height :
37.338mm
Voltage - Output :
14V~42V
Efficiency :
89%
Datasheets
PLED75W-042-C1790
Thomas Research Products PLED75W-042-C1790
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR