PLED75W-036
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLED75W-036
Manufacturer
Thomas Research Products
Description
LED DRIVER CV AC/DC 36V 2.1A
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Termination Style :
Wire Leads
Max Output Current :
2.1A
Series :
PLED75W
Number of Outputs :
1
Approval Agency :
CE, cULus
RoHS Status :
RoHS Compliant
Topology :
AC DC Converter
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Voltage - Output :
36V
Termination :
Wire Leads
Efficiency :
89%
Mount :
Chassis Mount
Max Power Dissipation :
75W
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
37.338mm
Ratings :
IP66, NEMA 6
Size / Dimension :
5.00Lx2.32W x 1.47 H 140.2mmx58.9mmx37.3mm
Type :
Constant Voltage
Operating Temperature :
-30°C~65°C
Feature :
OCP, OVP, SCP
Power (Watts) :
75W
Weight :
1.2lbs 544.3g
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Datasheets
PLED75W-036
Thomas Research Products PLED75W-036
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR