PLED60W-054-C1050-D
Mfr.Part #
PLED60W-054-C1050-D
Manufacturer
Thomas Research Products
Description
LED DRIVER CC AC/DC 18-54V 1.05A
Stock
74
In Stock :
74
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
Power (Watts) :
60W
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Type :
Constant Current
Size / Dimension :
5.12Lx2.33W x 1.47 H 130.0mmx59.2mmx37.3mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Output :
18V~54V
Efficiency :
88%
Feature :
OCP, OVP, SCP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output (Max) :
1.05A
Approval Agency :
CE, cURus
Series :
PLED60W
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination Style :
Wire Leads
Number of Outputs :
1
Published :
2016
Ratings :
IP66, NEMA 6
Dimming :
Analog
RoHS Status :
RoHS Compliant
Topology :
AC DC Converter
Thomas Research Products PLED60W-054-C1050-D
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR