PLED200W-114
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLED200W-114
Manufacturer
Thomas Research Products
Description
LED DRIVER CV AC/DC 114V 1.75A
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
Size / Dimension :
9.34Lx2.33W x 1.47 H 237.3mmx59.2mmx37.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Output :
114V
Voltage - Input (Min) :
100VAC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Input (Max) :
277VAC
Max Power Dissipation :
200W
Termination Style :
Wire Leads
Series :
PLED200W
Height :
37.338mm
Topology :
AC DC Converter
Weight :
2.1lbs 952.5g
Termination :
Wire Leads
Feature :
OCP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Factory Lead Time :
12 Weeks
Approval Agency :
CE, cURus
Efficiency :
91%
Max Output Current :
1.75A
Mount :
Chassis Mount
Mounting Type :
Chassis Mount
Power (Watts) :
200W
Ratings :
IP66, NEMA 6
Type :
Constant Voltage
Datasheets
PLED200W-114
Thomas Research Products PLED200W-114
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR