PLED200W-024
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLED200W-024
Manufacturer
Thomas Research Products
Description
LED DRIVER CV AC/DC 24V 8.33A
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
Type :
Constant Voltage
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Input (Max) :
277VAC
Efficiency :
88%
Series :
PLED200W
Topology :
AC DC Converter
Mount :
Chassis Mount
Feature :
OCP, OVP, SCP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Output Current :
8.33A
Max Power Dissipation :
200W
Power (Watts) :
200W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
2.1lbs 952.5g
Approval Agency :
CE, cURus
Height :
37.338mm
Voltage - Output :
24V
Ratings :
IP66, NEMA 6
Voltage - Input (Min) :
100VAC
Termination Style :
Wire Leads
Number of Outputs :
1
Size / Dimension :
9.34Lx2.33W x 1.47 H 237.3mmx59.2mmx37.3mm
Termination :
Wire Leads
Published :
Datasheets
PLED200W-024
Thomas Research Products PLED200W-024
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR