PLED150W-085
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLED150W-085
Manufacturer
Thomas Research Products
Description
LED DRIVER CV AC/DC 82V 1.75A
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
Topology :
AC DC Converter
Weight :
1.6lbs 725.7g
Ratings :
IP66, NEMA 6
Voltage - Input (Min) :
100VAC
Voltage - Input (Max) :
277VAC
Termination Style :
Wire Leads
Voltage - Output :
82V
Max Output Current :
1.75A
Termination :
Wire Leads
Max Power Dissipation :
150W
Mounting Type :
Chassis Mount
Feature :
OCP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Power (Watts) :
150W
Type :
Constant Voltage
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
7.60Lx2.33W x 1.47 H 193.0mmx59.2mmx37.3mm
Height :
37.338mm
Series :
PLED150W
Efficiency :
90%
Mount :
Chassis Mount
Approval Agency :
CE, cURus
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PLED150W-085
Thomas Research Products PLED150W-085
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR