PLC3G823J10
Mfr.Part #
PLC3G823J10
Total Number of Contacts :
10
Orientation :
J
Current Rating (Amps) :
3A
Series :
PL
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Number of Positions :
10
Datasheets
PLC3G823J10
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 10 Positions Solder Cup Gold - J Latch Lock, Push-Pull
PLC3G823J10 Overview
PLC3G823J10 Features
PL series
PLC3G823J10 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PLC3G823J10 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER