PLC3G823H10
Mfr.Part #
PLC3G823H10
Orientation :
H
Series :
PL
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Current Rating (Amps) :
3A
Total Number of Contacts :
10
Datasheets
PLC3G823H10
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 10 Positions Solder Cup Gold - H Latch Lock, Push-Pull
PLC3G823H10 Overview
PLC3G823H10 Features
PL series
PLC3G823H10 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PLC3G823H10 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER