PLC3G823E14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC3G823E14
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
IEC Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
E
MIL Conformance :
No
Shell Size, MIL :
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Current Rating (Amps) :
2A
Termination :
Solder Cup
Color :
Gray
Empty Shell :
RoHS :
Details
Mounting Feature :
Filter Feature :
Shell Material :
PSU
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Option :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Features :
Backshell
Mixed Contacts :
Mounting Type :
CABLE
Shell Finish :
DIN Conformance :
Voltage Rating :
Total Number of Contacts :
14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PL
Insert Material :
Plastic
Termination Type :
Solder
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Brand :
Contact Gender :
FEMALE
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Backshell Type :
Solid
Primary Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Base Product Number :
PLC3G
Contact Finish - Mating :
Gold
Subcategory :
Circular Connectors
Coupling Type :
Snap
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package :
Bulk
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
RoHS Compliant
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Number of Positions :
14
Body/Shell Style :
Receptacle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
Additional Feature :
POLARIZED
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Datasheets
PLC3G823E14
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 14 Positions Solder Cup Gold - E Latch Lock, Push-Pull
PLC3G823E14 Overview
PLC3G823E14 Features
PL series
PLC3G823E14 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PLC3G823E14 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER