PLC3G823C14
Mfr.Part #
PLC3G823C14
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Published :
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Total Number of Contacts :
14
Orientation :
C
Number of Positions :
14
Current Rating (Amps) :
2A
Datasheets
PLC3G823C14
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 14 Positions Solder Cup Gold - C Latch Lock, Push-Pull
PLC3G823C14 Overview
PLC3G823C14 Features
PL series
PLC3G823C14 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PLC3G823C14 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER